Aktuality - Gynet
Menu

Cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství je pro ženy vždy velké téma, protože se bohužel i nyní občas traduje, že těhotná žena nesmí sportovat. Je to pravda, anebo spíše mýtus?

Hned pro začátek vás můžeme ujistit, že cvičení se nemusíte vzdávat ani v těhotenství. Naopak, i přes veškeré zakořeněné mýty o škodlivosti sportu, je potřeba se i v tomto období hýbat. Samozřejmě to platí pouze v případě, že je žena zdravá a nejedná se o rizikové těhotenství. Ženy, které trpí například těhotenskou cukrovkou, vysokým krevním tlakem či astmatem by měly sportovní aktivity zkonzultovat s ošetřující lékařkou či lékařem.

Zásady

Jisté tedy je, že se těhotná žena nemusí sportu obávat a pokud je jinak zdravá, nehrozí, že by tím sobě nebo dítěti ublížila. Naopak existuje dlouhý seznam benefitů, které tělesná aktivita přináší. At už jde o zlepšení tělesné kondice ženy, udržení svalové hmoty, ulehčení porodu či zlepšení spánku. Navíc tělesná aktivita přispívá i k udržení dobrého psychického stavu. Nic se ale nemá přehánět a mnohdy stačí „obyčejná“ chůze, která posiluje srdce i imunitu, pomáhá udržovat normální krevní tlak a také zabraňuje zácpě či otokům.

cvičení v těhotenství

Faktem ale je, že existují určité zásady, které je dobré během těhotenství dodržovat.

Například není vhodné začínat s novou sportovní aktivitou, kterou žena před těhotenstvím neprovozovala. Spíše se doporučuje pokračovat v tom, na co byla již předtím zvyklá, ať už jde o turistiku, běh či plavání.

Dále by mělo jít o potěšení a příjemnou aktivitu, kde není důležitý výkon, nebo dokonce snaha o nové osobní rekordy. Důležité je poslouchat své tělo a sportovat jen tak, jak je to ženě příjemné. Pokud tedy cítí, že už to není ideální, zadýchává se nebo ji něco bolí, měla by okamžitě přestat a odpočinout si.

Během sportování by žena měla být schopna normálně komunikovat, určitě ne lapat po dechu a zadýchávat se. V tu chvíli by totiž zbytečně snižovala přísun kyslíku do organismu. Vhodné je vzdušné pohodlné oblečení, pevná sportovní podprsenka, správná hydratace a dostatečný příjem vitamínů a minerálů.

Doporučené druhy sportovních aktivit

Tělo po celou dobu těhotenství dělá pomocí hormonů vše pro to, aby bylo pružné. Nebojte se mu tedy v jeho přirozených schopnostech pomoct.

Chůze představuje nejpřirozenější pohyb a přitom je to vlastně výborná aerobní a vytrvalostní záležitost. Můžete ji provozovat klidně až do konce těhotenství. Protáhnete celé tělo, zlepšíte kardiovaskulární systém a posílíte svaly.

Sport a cvičení v těhotenství tedy určitě není zakázané, naopak je vhodné a velmi doporučované.

Oblíbené je ale i plavání, protože voda nadnáší a pohyb s těhotenským bříškem výrazně usnadňuje. Vede tedy ke zmírnění bolesti zad, uvolnění pánevního dna i správnému dýchání. Neměly byste ale plavat na místě, kde není dostatečná regulace čistoty vody, proto je dobré vyhnout se přírodním jezerům a rybníkům, termálním vodám, či dokonce domácím bazénům. Existují dokonce speciální jednorázové tampony přímo pro koupání, které vás mohou do určité míry ochránit před infekcí. Pokud ale trpíte na opakované vaginální obtíže, raději do bazénu nechoďte.

cvičení v těhotenství

Další vhodnou aerobní aktivitou je cyklistika. Ovšem pozor na nerovné terény a přílišné otřesy, které mohou těhotným ženám i miminku škodit.

V poslední době jsou oblíbené i lekce těhotenské jógy, což jsou různé kombinace pozic vytvořených přímo na míru nastávajícím maminkám. Věnovat se jí mohou jak zkušené jogínky, tak naprosté začátečnice. Jóga totiž posiluje tělo, pomáhá uvolnit mysl a funguje i jako vynikající dechové cvičení. Pokud jsou vám ale některé pozice nepříjemné, určitě je necvičte.

Zapomenout nesmíme ani na cvičení na míči, které představuje ideální kombinaci posílení a uvolnění, a to nejen pánevního dna, ale i celého těla. Doporučujeme ho zejména během třetího trimestru.

Nevhodné podmínky a aktivity

Nevhodné jsou v těhotenství veškeré rizikové a adrenalinové sporty, ale mohou to být i pohybové aktivity, při kterých hrozí silné otřesy, nárazy a pády. Ženy ve třetím trimestru by navíc neměly dlouho setrvávat v lehu na zádech.

Pokud máte tendenci si nakládat příliš, trošku zbrzděte a hlídejte si vaši tepovou frekvenci, která by neměla překročit 140 tepů za minutu.

Závěr

Sport a cvičení v těhotenství tedy určitě není zakázané, naopak je vhodné a velmi doporučované. Každá žena si může najít takovou aktivitu, která jí vyhovuje a vždy by měla cvičit s rozumem. Pokud má rizikové těhotenství nebo jakoukoliv přidruženou diagnózu, měla by se nejprve poradit s lékařem.

Ze sportovních aktivit je nejideálnější chůze, kterou můžete provozovat kdekoliv i za každého počasí. Pokud ale dáváte přednost pilates, tanci, běhu či jinému sportu, nic vám nebrání se těmto aktivitám věnovat. Závěrem je důležité zopakovat, že se nic nemá přehánět a cvičit byste měly akorát tak, aby to bylo tělu pro tělo příjemné a přínosné.

Podobné články

7. 9. 2023

Nové přístroje na klinice Gynet

17. 8. 2023

Těhotenství v létě: Jak zvládat parné dny?

28. 6. 2023

Oddálení menstruace kvůli dovolené: Jak na to, když (ne)berete antikoncepci?

Z ostatních klinik

15. 9. 2023

Interní vyšetření a jeho význam i návaznost na další obory

15. 9. 2023

Podzimní nachlazení vás už nezaskočí: Jak na prevenci a léčbu?

14. 9. 2023

ORT-ART na veletrhu práce KAM PAK pro mladé zdravotníky

Nahoru

Upozornění

 

Vážené pacientky,

oznamujeme Vám, že jsme přestěhovali ambulanci z polikliniky Terapeut ve Výškovicích do Domu zdraví v Ostravě - Dubině na adrese Horní 266/73, Ostrava-Dubina, a to k 1.4.2023. Klinika GYNET v Ostravě - Zábřehu zůstává na adrese Kotlářova 3199/8. Za případné komplikace se omlouváme a děkujeme za pochopení.

 

ordinační doby ambulance v Orlové:

PO 18.9.         MUDr. Pasnišin             07:00 - 11:00

PO 18.9.         MUDr. Kudělková          12:00 - 15:00

ÚT 19.9.         neordinujeme

ST 20.9.         MUDr. Šoustková          07:00 - 15:00

ČT 21.9.         neordinujeme (dovolená)

PÁ 22.9.         MUDr. Gelnar                09:00 - 12:00

 

ordinační doby ambulance v Karviné:

PO 18.9.         MUDr. Michejdová         08:00 - 13:00

ÚT 19.9.         MUDr. Kudělková            07:00 - 15:00

ST 20.9.         neordinujeme (sestra zástup v Orlové)

ČT 21.9.         MUDr. Banasinská         09:00 - 13:30

PÁ 22.9.         neordinujeme (sestra zástup v Orlové)

 

 

V akutních případech, prosím, kontaktujte naši kliniku GYNET v Ostravě - Zábřehu (tel.: 731 446 885, 590 990 450), ambulanci v Orlové (tel.: 605 279 527, 596 512 127) nebo ambulanci v Karviné (tel.: 737 811 005, 596 380 636). Další kontakty naleznete na www.gynet.cz.

 

Děkujeme za pochopení

Tým GYNET

 

Zavřít