Březen je měsíc endometriózy
Měsíc březen je celosvětově vyhlášen jako měsíc osvěty o civilizační nemoci zvané endometrióza. Poprvé byla tato nemoc popsána již v 19. století, dnes je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění žen v reprodukčním věku. Statistiky uvádějí, že právě v plodném věku postihuje 6 až 10 % žen, což je přibližně jedna žena z deseti.
Co vlastně ta endometrióza je?
Nemoc se projevuje tak, že se části děložní sliznice objevují mimo dělohu, nejčastěji na vaječnících, vejcovodech nebo v dutině břišní. Tkáň může prorůstat i do okolních oblastí, do tlustého střeva, močových cest a poševní oblasti. Onemocnění je vázané na hormon estrogen a vliv na něj mají genetické, hormonální, imunologické i anatomické faktory. Mezi hormonální faktory vzniku nemoci patří např. nástup první menstruace před 12. rokem, nebo to, že žena nerodila nebo odložila těhotenství po 30. roce věku. Ženy s endometriózou mívají často cyklus kratší než 27 dní, trpí silnou menstruací, menstruačními bolestmi a mají bolestivý pohlavní styk. Endometrióza je také jedna z nejčastějších příčin ženské neplodnosti.
Medicína neumí nemoc vyléčit, ale velmi pomůže
V současné sobě není možné toto onemocnění plně vyléčit, lze ale účinně zmírnit bolesti a negativní projevy pomocí hormonální léčby, analgetik a chirurgického odstranění ložisek.
Hormonální léčba tlumí produkci hormonů a potlačuje menstruaci. Při mírnějších formách může být dostačující podávání antikoncepčních pilulek a léků proti bolesti a zánětu. Při těžších formách nemoci lze užívat i silnější hormonální preparáty. Chirurgická léčba odstraní ložiska endometriózy, cysty a uvolní srostlé tkáně. Operace bývá nejčastěji laparoskopická s celkovou narkózou. Chirurgický zákrok je také jediná spolehlivá metoda k potvrzení této diagnózy.
U žen s endometriózou je důležité také dodržovat zdravý životní styl. Častější je výskyt onemocnění u žen s vyšším příjmem alkoholu, kofeinu a tuku. Další rizikové faktory jsou výška nad 172 cm, nižší body mass index nebo to, že žena zažila psychické týrání nebo zneužívání v dětství. Jako podpůrná léčba se pak doporučuje fyzioterapie, pohyb a dieta s dostatkem čerstvé zeleniny, ovoce a omezením cukru, mléčných výrobků a bílého pečiva. Případně také celostní přístup včetně psychoterapie. Ženy s endometriózou jsou často pacientkami specializovaných center pro léčbu endometriózy a také center asistované reprodukce.
Potíže je třeba co nejdříve konzultovat s gynekologem
Vzhledem k tomu, že potíže žen s endometriózou jsou velice subjektivní a založené na bolesti, bývá častá delší cesta k potvrzení diagnózy. Není ale nezbytné se trápit. Ideální postup je konzultace obtíží s ošetřujícím gynekologem co nejdříve.