Jak se dostat po porodu zpět do kondice? Máme pro vás několik tipů
Porod je pro každou ženu nejkrásnějším, ale zároveň velmi náročným životním zážitkem. Dostat se po porodu zpět do formy trvá většinou delší dobu, je proto na místě na sebe nespěchat a dopřát tělu čas, který potřebuje. Odborníci z gynekologického centra Gynet přináší několik tipů, jak lze tomuto náročnému procesu účinně pomoct.
Naslouchejte svému tělu
Každá žena prožívá porod i následnou rekonvalescenci jinak. Dopřejte proto svému tělu individuální přístup a respektujte jeho potřeby. Obecné rady nejsou dogma a není ani vhodné se s kýmkoli srovnávat.
Dopřejte si výživné jídlo, dostatek vody a spánku
Zdravá a vyvážená strava je po porodu základ. Vybírejte takové jídlo, které má dostatek vitamínů, minerálů a bílkovin. Naopak vynechejte přidaný cukr a vysoce zpracované potraviny. Dostatek vody a spánku je důležitý pro regeneraci těla i podporu tvorby mléka.
Klíčová je správná péče o poporodní poranění
Nejčastější poranění jsou otoky intimních partií v důsledku poranění sliznic, rána po nástřihu hráze nebo po císařském řezu.
- Intimní partie udržujte co nejvíce v suchu a čistotě. Po každém použití toalety použijte ideálně sprchu.
- V případě větších poranění jsou vhodné gely na podporu hojení, pomáhají také koupele, oplachy z dubové kůry nebo řepíku a chladivé obklady.
- Při sezení je na oblast hráze vyvíjen tlak, proto odpočívejte co nejvíce vleže. Nebo si sezení zpříjemněte měkkým polštářkem.
- Péče o jizvu po císařském řezu se víceméně neliší od péče o jiné pooperační jizvy. Po porodu nezvedejte nic těžkého, vstávejte přes bok a po vytažení stehů o jizvu pečujte vhodnými oleji a masážemi.
Pohyb pomůže se zotavením
S cvičením po porodu začínejte pomalu a postupně. Vhodné je zařadit chůzi, posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků nebo jednoduchá jógová protažení. Po šestinedělí a konzultaci s lékařem se můžete pomalu vracet do běžného cvičebního režimu. Cvičení je důležité, pomůže s regenerací organismu, podpoří psychiku i regulaci hmotnosti.
Nebojte se požádat o pomoc
V maximální možné míře se naučte říkat si o pomoc rodiny, partnera a přátel. Při jakýchkoli obavách a nejistotách využijte odbornou péči porodní asistentky, fyzioterapeuta či psychologickou podporu. Návrat do běžného života tak bude daleko snazší. Problémy řešte zavčas, např. diastázu (rozestup) břišních svalů, inkontinenci nebo hemeroidy.