Aktuality - Gynet
Menu

Intimní hygiena v létě: Jak předcházet potížím

Gynekologické záněty či nepříjemné svědivé výtoky potrápí v létě řadu žen. Na vině bývá nedostatečná intimní hygiena, spojená především s koupáním a dlouhým pobýváním v mokrých plavkách. Jak předcházet potížím?

Pro zdraví intimních partií je třeba udržovat tzv. kyselé prostředí, tedy pH v hodnotách 3,8-4,5, aby byla zachována přirozená mikroflóra. Ta bývá v létě narušena mikroorganismy. Nedostatečná intimní hygiena pak může vést jak ke vzniku kvasinkové infekce, svědivých až zapáchajících výtoků, které znepříjemňují běžné denní aktivity ženy a znemožňují pohlavní život, ale mnohdy také ke gynekologickým zánětům. Infekce se může zanést až do močových cest nebo do děložního hrdla, tělo se pak brání zvýšenou teplotou, mohou nastat silné bolesti v podbřišku nebo i krvácení z rodidel. V takových případech je nezbytná včasná návštěva lékaře a zaléčení antibiotiky.

Základem je prevence

Pokud trpíte na různé gynekologické záněty a nepřirozené výtoky, pak doporučujeme následující:

  1. Koupejte se pouze v čistých vodách. Nejčistší je pochopitelně moře, kde většinou potíže nehrozí. Naopak velmi rizikové jsou stojaté vody, jako jsou rybníky a různá jezírka, kde bývají přemnožené bakterie. Potíže však může způsobit i bazén, kde je voda sice čistá, ale poševní mikroflóru může narušit chlor a další chemické látky.
  2. Sprchujte se po koupání. Po každém koupání se osprchujte, a to i po bazénu, vířivce apod. Nepoužívejte klasická mýdla, ale ta speciální na intimní hygienu se správným pH.
  3. Nepobývejte dlouho v mokrých plavkách. Pokud se řadíte mezi „rizikovější“ ženy, noste si na pláž dvoje plavky. Po koupání se převlékněte do suchých, ty použité propláchněte v čisté vodě a nechte uschnout na sluníčku, než si je znovu obléknete. Nikdy na sobě nenechávejte mokré plavky na cestu domů apod.
  4. Dodržujte hygienu po pohlavním styku. Ženy trpící na gynekologické záněty a výtoky (časté jsou záněty močových cest) by se měly omýt ideálně vždy před i po pohlavním aktu. Na záněty močových cest lze doporučit preventivní užívání brusinek ve formě čaje či doplňků stravy, případně přípravek Blokurima.
  5. Použijte výplach v případě potíží. Pokud se v intimních partiích začínáte cítit nepříjemně (cítíte svědění, pálení apod.), lze použít různé vaginální výplachy, jako je např. Rosalgin nebo Clogin, které rychle uleví od potíží.

Tampony ano, nebo ne?

Některé ženy si zavádějí menstruační tampony před koupáním i mimo období menstruace, a to v domnění, že se ochrání před případnou infekcí. Jenže je tomu přesně naopak – klasické menstruační tampony „nasají“ infikovanou vodu a tu zadržují v pochvě, kde se bakterie dál rozšiřují. Jako prevence existují speciální tampony na koupání napuštěné vazelínovým olejem (např. Senta Protect), které mají vodoodpudivé vlastnosti a ztěžují proniknutí vody do pochvy. Obzvlášť jsou doporučovány pro koupání v těhotenství.

Koupání během menstruace

Koupání během menstruace za použití tamponu je vhodné pouze v čistých vodách (moře, bazén). Vyzkoušet můžete speciální menstruační probiotické tampony (např. Ellen, Kotex), které pomáhají udržet rovnováhu vaginální mikroflóry. Během menstruace, kdy je žena více náchylná k infekcím, se nekoupejte v rybnících a řekách.

Kdy vyrazit k lékaři?

Počínající potíže lze zastavit použitím výše zmíněných vaginálních výplachů. Pokud má žena silnější výtok s jinou barvou než obvykle (žlutavý až zelenavý), je silně svědivý, pálivý či má tvarohovitou konzistenci, je na místě návštěva gynekologa, který posoudí vhodnou léčbu – např. vkládacími tabletkami po dobu jednoho týdne, antimykotickými krémy, čípky apod. U zánětů pak přijdou na řadu antibiotika.

Nevíte si rady? Obraťte se na nás

Klinika Gynet má 5 poboček v Moravskoslezském kraji. Na všech našich pracovištích se o vás postarají zkušení lékaři, kteří najdou vhodné řešení vašich potíží. Všechny kontakty najdete zde: Gynet – Gynekologické centrum Ostrava. Náš tým si můžete prohlédnout zde: Tým – Gynet.

Podobné články

26. 3. 2024

Březen je měsíc endometriózy

18. 1. 2024

Péče o pokožku v těhotenství: Jak předejít striím a na jaké složky si dát pozor?

7. 12. 2023

Pozor na předvánoční stres v těhotenství

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

Nahoru

Upozornění

 

Vážené pacientky,

oznamujeme Vám, že jsme přestěhovali ambulanci z polikliniky Terapeut ve Výškovicích do Domu zdraví v Ostravě - Dubině na adrese Horní 266/73, Ostrava-Dubina, a to k 1.4.2023. Klinika GYNET v Ostravě - Zábřehu zůstává na adrese Kotlářova 3199/8. Za případné komplikace se omlouváme a děkujeme za pochopení.

 

ordinační doby ambulance v Orlové:

PO 15.04. MUDr. Pasnišin        07:00 - 11:00

ÚT 16.04. MUDr. Šoustková     07:00 - 12:00

ST 17.04. MUDr. Bako                08:30 - 13:00

ČT 18.04. MUDr. Konečná         08:00 - 12:00

PÁ 19.04. MUDr. Konečná         08:00 - 12:00

 

ordinační doby ambulance v Karviné:

PO 15.04. MUDR. Michejdová  08:00 - 13:00

ÚT 16.04. Přítomna pouze sestra

ST 17.04. MUDr. Kudělka         07:00 - 11:00

ČT 18.04. MUDr. Banasinská  12:00 - 16:00

PÁ 19.04. Přítomna pouze sestra

 

V akutních případech, prosím, kontaktujte naši kliniku GYNET v Ostravě - Zábřehu (tel.: 731 446 885, 590 990 450), ambulanci v Orlové (tel.: 605 279 527, 596 512 127) nebo ambulanci v Karviné (tel.: 737 811 005, 596 380 636). Další kontakty naleznete na www.gynet.cz.

 

Děkujeme za pochopení

Tým GYNET

 

Zavřít