Aktuality - Gynet
Menu

Jaké jsou možnosti (ne)hormonální antikoncepce?

Ať už je vám patnáct a plánujete zahájit pohlavní život, nebo máte za sebou dva porody a po dalším děťátku již netoužíte, máte na výběr z mnoha druhů hormonální i nehormonální antikoncepce. Váš lékař s vámi všechny možnosti probere a doporučí vám pro vás tu nejvhodnější.

Hormonální antikoncepce (HA) funguje na principu zabránění ovulace a početí, případně uhnízdění vajíčka. Dostupná je nejen v tabletách užívaných ústně, ale také v injekcích, náplastech, nitroděložních tělískách nebo jako vaginální kroužky. Užívat ji mohou pouze ženy. Oproti tomu nehormonální antikoncepce, jinak řečeno bariérová, zabraňuje početí tím, že fyzicky znemožní proniknutí spermií do dělohy. Nejužívanější jsou u mužů kondomy (prezervativy), u žen pak pesary/cervikální kloboučky. Méně časté jsou pak antikoncepční metody „chemické“, které fungují na principu zničení spermií nebo omezení jejich pohyblivosti pomocí spermicidů – ve formě vaginálních čípků nebo gelů, např. antikoncepční houbička se spermicidem.

Hormonální antikoncepce v podobě pilulek

Perorální (ústní) užívání antikoncepčních pilulek u nás patří mezi nejčastější a nejvyhledávanější. Umělé hormony znemožňují dozrávání vajíčka a jeho uvolňování, a tím nedojde k ovulaci. Kromě zabránění nechtěnému početí má také další přínosy – hormony obsažené v pilulkách (estrogen a progestin) také výrazně zlepšují aknózní pleť, což ocení především mladé dívky, snižuje intenzitu a bolestivost menstruačního krvácení, pomáhá snižovat také riziko zánětů dělohy a vejcovodů, předcházet vzniku endometriózy, nezhoubných nádorů a cyst. Patří mezi vysoce spolehlivé metody a její nežádoucí vedlejší účinky jsou naprosto minimální. Díky užívání pilulek je menstruační cyklus ženy pravidelný (a předvídatelný). Nevýhodou je fakt, že se musí užívat pravidelně každý den, u některých žen může způsobovat bolesti hlavy, slabé krvácení mimo cyklus apod. Pilulky nejsou vhodné pro kuřačky nebo pro ženy, u nichž je vyšší riziko trombózy. Klady obecně převažují nad zápory.

Je menstruace nezbytná?

V případě jednofázové HA, která se užívá v režimu 21+7 nebo 24+4, může žena menstruaci zcela vynechat (tedy nedělat si pauzu na menstruaci a rovnou užívat další plato pilulek), aniž by to mělo nějaký negativní efekt. Odsouvání menstruace má své opodstatnění nejen z praktických, ale i zdravotních důvodů, například pokud žena při menstruaci obvykle ztrácí příliš železa, má nepříjemné premenstruační potíže a další zdravotní potíže (bolesti hlavy, citlivost prsou) v době 7denní, potažmo 4denní pauzy. Užívání HA bez pauzy není nijak škodlivé a po vysazení pilulek dojde k obnovení běžného menstruačního cyklu a možnosti otěhotnění.

Hormonální antikoncepce pro kojící matky

Kojící maminky by neměly užívat HA s estrogenem. Jedná se o hormon, který ovlivňuje vývin ženských sekundárních pohlavních znaků, a skrze mateřské mléko by se mohl dostat do těla miminka. Proto je kojícím ženám předepisována jednosložková HA obsahující pouze hormon gestagen, jenž není pro dítě škodlivý. Proti početí je spolehlivý, vedlejším efektem bývá, že žena přestane menstruovat, někdy dochází k nepravidelnému špinění. Gestagenní antikoncepce může být kojící ženě podána také ve formě injekce, jejíž účinek je 3 měsíce.

Nitroděložní tělíska – hormonální i nehormonální

Oblíbenou a spolehlivou metodou antikoncepce u českých žen jsou už po dlouhé roky nitroděložní tělíska. Dříve se jim říkalo DANA (Dobrá A Neškodná Antikoncepce), dnes se o nich často mluví jako o „Mireně“ podle názvu jednoho z výrobců. Tělíska jsou mechanicky zaváděna v ordinaci lékaře pochvou do dělohy, jejich účinek je zhruba 3-5 let dle typu. Nespornou výhodou je, že žena nemusí na antikoncepci dále myslet, většina žen při zavedení tělíska po určité době přestane zcela menstruovat, u některých přetrvává občasné špinění. Ačkoli nitroděložní tělíska vyhledávají spíše ženy po porodech, které již další těhotenství neplánují, aplikovat se mohou i mladším ženám – k obnovení plodnosti dochází v krátké době po vyjmutí tělíska a není kvůli nim snížena možnost otěhotnění. Nitroděložní tělíska mohou být hormonální (s přídavkem progestinu) i nehormonální (s přídavkem mědi).

Hormonální injekce

Antikoncepční injekce s hormonem progesteronem se aplikuje v ordinaci lékaře do hýžďového svalu. Oproti pilulkám obsahujícím zároveň hormon estrogen v případě injekce k ovulaci dochází, ale díky změnám na děložní sliznici nedojde k uhnízdění vajíčka v děloze. Patří mezi spolehlivé metody. Výhodou je slabší menstruace či zcela vymizení krvácení. Nevýhodou je opakovaná aplikace každé 3 měsíce.

Antikoncepční náplasti

Náplasti fungují na podobném principu jako kombinované pilulky užívané ústně. Hormony se však do těla nedostávají skrze žaludek, ale přes kůži. Náplasti si ženy lepí samy jednou týdně (v režimu 3 týdny náplast, 1 týden pauza na menstruaci), uvolňující se hormony blokují ovulaci a zahušťují děložní hlen, čímž je znemožněno otěhotnění. Vhodné jsou mimo jiné pro zapomnětlivé ženy, které nechtějí polykat pilulky každý den, ženy s trávicími obtížemi, naopak nevhodné jsou mj. pro obézní ženy. Podobně jako u pilulek lze náplasti užívat kontinuálně, a tedy zcela vynechat menstruaci.

Vaginální kroužky

Jsou podobně spolehlivé a fungují na podobném principu jako antikoncepční pilulky. S tím rozdílem, že si je ženy zavádí samy jednou měsíčně do pochvy. Po 3 týdnech si žena kroužek vyjme a 1 týden ponechá pro menstruaci. Kroužek je pevně umístěn, ženu nijak neomezuje a není znatelný při pohlavním styku.

Kondom/prezervativ

Kondom patří mezi standardní metody ochrany proti početí. Lze jej doporučit především mladým lidem, kteří nemají stálého partnera, jelikož je účinný rovněž jako prevence pohlavně přenosných infekcí. Při manipulaci s ním je však třeba zvýšená pozornost a pečlivost, aby nedošlo k jeho poškození. S tím se pojí různé praktické nevýhody a rizika selhání.

Zajímá vás spolehlivost jednotlivých antikoncepčních metod? Podívejte se sem: Antikoncepce - Gynet

Nevíte si rady? Obraťte se na nás

Každé ženě s výběrem nejvhodnější antikoncepce ochotně poradí lékaři naší kliniky GYNET. Zavolejte a objednejte se k nám na konzultaci nebo vyšetření. U všech našich služeb klademe důraz na spokojenost našich pacientek, proto volíme antikoncepci přímo na míru jejich potřebám. Naši odborníci vám doporučí nejvhodnější metodu nejen dle vašich preferencí, ale také zdravotního stavu.

Podobné články

26. 3. 2024

Březen je měsíc endometriózy

18. 1. 2024

Péče o pokožku v těhotenství: Jak předejít striím a na jaké složky si dát pozor?

7. 12. 2023

Pozor na předvánoční stres v těhotenství

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

Nahoru

Upozornění

 

Vážené pacientky,

oznamujeme Vám, že jsme přestěhovali ambulanci z polikliniky Terapeut ve Výškovicích do Domu zdraví v Ostravě - Dubině na adrese Horní 266/73, Ostrava-Dubina, a to k 1.4.2023. Klinika GYNET v Ostravě - Zábřehu zůstává na adrese Kotlářova 3199/8. Za případné komplikace se omlouváme a děkujeme za pochopení.

 

ordinační doby ambulance v Orlové:

PO 15.04. MUDr. Pasnišin        07:00 - 11:00

ÚT 16.04. MUDr. Šoustková     07:00 - 12:00

ST 17.04. MUDr. Bako                08:30 - 13:00

ČT 18.04. MUDr. Konečná         08:00 - 12:00

PÁ 19.04. MUDr. Konečná         08:00 - 12:00

 

ordinační doby ambulance v Karviné:

PO 15.04. MUDR. Michejdová  08:00 - 13:00

ÚT 16.04. Přítomna pouze sestra

ST 17.04. MUDr. Kudělka         07:00 - 11:00

ČT 18.04. MUDr. Banasinská  12:00 - 16:00

PÁ 19.04. Přítomna pouze sestra

 

V akutních případech, prosím, kontaktujte naši kliniku GYNET v Ostravě - Zábřehu (tel.: 731 446 885, 590 990 450), ambulanci v Orlové (tel.: 605 279 527, 596 512 127) nebo ambulanci v Karviné (tel.: 737 811 005, 596 380 636). Další kontakty naleznete na www.gynet.cz.

 

Děkujeme za pochopení

Tým GYNET

 

Zavřít