Menu

Mami, kdy jsi byla naposledy na gynekologii?

Když byly naší pacientce Renatě (52 let) diagnostikovány tzv. prekancerózy, tedy předrakovinové změny na děložním čípku, které mohou vést ke vzniku rakoviny, její první reakce zněla: „Jak je to možné? Vždyť mi nic není. Nic mě nebolí.“ Není divu, tento stav na sobě žena vůbec nemusí pocítit, ale jeho zanedbání vede k vážnému onemocnění. „Nebyla jste u nás na preventivní prohlídce přes 10 let!“ upozornil ji náš lékař. Ale pojďme se vrátit k tomu, jak to všechno začalo.

Renata je matkou tří dětí – Matěje (20), Jakuba (17) a Aničky (13). Jednoho dne přišla její dcera ze školy s letáčkem informujícím o rakovině děložního čípku a možnosti očkování proti lidským papilomavirům (HPV), které ji způsobují. Protože je tato vakcína plně hrazena ze zdravotního pojištění právě dívkám ve věku 13 let, Renata s Aničkou vyrazily k dětskému lékaři. Večer se naočkovaná a informacemi nabytá Anička zvědavě ptala své maminky na všechna rizika rakoviny. Renata jí vysvětlovala, že rakovina je zákeřná nemoc, na kterou spousta žen po celém světě umírá, proto je dobře, že se nechala očkovat. „A ty seš taky očkovaná, mami?“ ptala se Anička. „Nejsem, protože když jsem byla malá, tahle vakcína u nás ještě nebyla a holky se neočkovaly,“ vysvětlovala Renata, ale Anička se nenechala odbýt: „A jak teda víš, že nemáš rakovinu? Kdy jsi byla naposledy u doktora?“

Renatě došla slova. Marně vzpomínala, kdy byla naposledy na preventivní prohlídce. Nebyl přece důvod, porodila tři zdravé děti, byla na kontrole po posledním šestinedělí, pak možná ještě jednou dvakrát na prevenci…, nitroděložní tělísko nikdy neměla, menstruace zatím chodí pravidelně…, sportuje, nekouří, jí docela zdravě… přemítala. Dnes už Renata ví, jakou chybu udělala a jaké štěstí měla. I ženy po čtyřicítce, které již mají „odrozeno“, cítí se zdravé a nemají žádné gynekologické potíže, stejně jako ženy po menopauze by měly docházet na pravidelné gynekologické prohlídky jednou ročně.

Poté, co Anička matku přiměla objednat se k lékaři, události nabraly rychlý spád. Gynekolog Renatě udělal stěr z děložního čípku na cytologii, za pár dní telefonoval, že nález je bohužel pozitivní. Renata absolvovala ještě další vyšetření včetně HPV testu, které prekancerózy potvrdilo. Následně byla pacientce doporučena konizace děložního čípku, tedy drobný chirurgický zákrok, který provádíme v ambulantním režimu v analgosedaci. Při této operaci byly Renatě odstraněny postižené části tkáně čípku. Po poslední kontrole se zdál Renatin stav v pořádku a slíbila lékaři, že už nic nebude podceňovat a bude na naší kliniku docházet pravidelně.

Zeptejte se i vy svojí maminky

S mírnou nadsázkou lze říct, že Anička zachránila své mamince život. Kdyby ji nepřiměla k návštěvě gynekologa, předrakovinové změny by mohly vést až ke vzniku maligního nádoru, na který v České republice zemře zhruba 400 žen ročně. Na naší klinice Gynet se rádi postaráme o zdraví žen každého věku. Je to jednoduché, stačí jen zvednout telefon, vytočit naše číslo a společně najdeme termín, který vám bude vyhovovat. Zeptejte se i vy svojí maminky či babičky, kdy byly naposledy na preventivní gynekologické prohlídce. Můžete jim zachránit život.

Podobné články

15. 11. 2022

Příběh naší pacientky: Dvojčata chtěla na svět dříve

14. 10. 2022

Prevence rakoviny prsu: Odhoďte stud a nechte se vyšetřit

7. 10. 2022

Možnosti vyhledávání vrozených vad plodu v graviditě

Z ostatních klinik

3. 2. 2023

Preventivní oční prohlídka má smysl

27. 1. 2023

Jak na online objednávání léků?

24. 1. 2023

Klinika JL – moderní zdravotnické zařízení s dlouhou tradicí

Nahoru

Upozornění

 

Vážené pacientky,

 

změny ordinační doby ambulance v Orlové:

PO 30.1.       MUDr. Pasnišin           7:00 - 11:00

ÚT 31.1.       MUDr. Banasinská     8:30 - 13:00

ST 1.2.         MUDr. Kudělka            7:00 - 11:00

ČT 2.2.        přítomna pouze sestra

PÁ 3.2.        přítomna pouze sestra

 

změny ordinační doby ambulance v Karviné:

PO 30.1.       MUDr. Michejdová       8:00 - 13:00

ÚT 31.1.       neordinujeme (sestra zástup v Orlové)

ST 1.2.         přítomna pouze sestra   8:00 - 15:00

ČT 2.2.        MUDr. Banasinská       9:00 - 13:30

PÁ 3.2.        neordinujeme (sestra zástup v Orlové)

 

 

V akutních případech, prosím, kontaktujte naši kliniku GYNET v Ostravě - Zábřehu (tel.: 731 446 885, 590 990 450), ambulanci v Orlové (tel.: 605 279 527, 596 512 127) nebo ambulanci v Karviné (tel.: 737 811 005, 596 380 636). Další kontakty naleznete na www.gynet.cz.

 

Děkujeme za pochopení

Tým GYNET

 

Zavřít