Aktuality - Gynet
Menu

Možnosti vyhledávání vrozených vad plodu v graviditě

V průběhu těhotenství zažívá většina žen úplně nové pocity. Jsou to pocity veskrze příjemné, ale patří mezi ně bohužel i obavy z možnosti narození dítěte s vrozenou vývojovou vadou. Abychom je rozptýlili, nabízíme těhotným ženám takzvaná screeningová anebo podrobná vyšetření, po jejichž absolvování se pro 97 % z nich sníží riziko narození postiženého plodu na absolutní minimum.

Je proto vhodné tato vyšetření absolvovat, nicméně případné odmítnutí toho kterého vyšetření je svobodnou volbou každé těhotné. Mezi standardně nabízená vyšetření v našem zdravotnickém zařízení patří tzv. „prvotrimestrální screening“, „podrobné vyšetření morfologie plodu ve 20. – 22. týdnu“ a „ultrazvukové vyšetření srdce plodu“, laicky souhrnně nazývané „velké ultrazvuky“.

„Prenatální diagnostika je v naší zemi na velmi vysoké úrovni. Již v raném stádiu těhotenství dokážeme odhalit mnohé z vrozených vad plodu, zejména pak nejčastější chromozomální vady, nebo větší a nápadnější vady strukturální,“ říká MUDr. David Matura, odborník na prenatální diagnostiku, jenž na naší klinice tato vyšetření léta provádí s excelentní úspěšností.

1. trimestr: „Prvotrimestrální screening“

Prvotrimestrální screening spadá do období mezi 11. a 13. týdnem těhotenství, kdy je délka plodu od hlavičky po kostrč pouhých 45 až 84 mm. Je kombinací dvou základních složek. Laboratorní a ultrazvukové. Slouží k vyhledávání jednak takzvaných chromozomálních vad, jako jsou například Downův, Edwardsův, Turnerův či Pataův syndrom, a dále velkých a nápadných morfologických vad, zejména některých vad páteře, břišní stěny, končetin, mozku, vylučovacího traktu, srdce a případně dalších. Nedílnou součástí tohoto vyšetření je stanovení rizika pro některé těhotenské komplikace, jako jsou preeklampsie, zpomalený růst plodu nebo předčasný porod.

Prvním krokem je odběr krve těhotné (zhruba v 10. týdnu). V laboratoři je stanovena koncentrace tzv. biochemických placentárních markerů. Poté je mezi 11. a 13. týdnem těhotenství provedeno ultrazvukové vyšetření.

Není na něj třeba žádná speciální příprava. Ve většině případů je ultrazvukové vyšetření možno provést kompletně již pouze přes bříško těhotné, ale při nepříznivé poloze plodu je někdy zapotřebí užití i sondy vaginální. Lékař provede potřebná ultrazvuková měření plodu a zobrazení jeho viditelných struktur. Za pomoci speciálního počítačového programu, do kterého zadá věk ženy, její porodnickou a rodinnou anamnézu, rasu, kouření, způsob otěhotnění, výsledky předem provedených laboratorních testů, hodnoty naměřené ultrazvukovým vyšetřením plodu a hodnoty průtoků mateřskými cévami, které zásobují dělohu krví, pak vyhodnotí riziko. V případě, že je riziko pro některou vrozenou vadu programem stanoveno jako vysoké, nabízí lékař vyšetření tzv. karyotypu plodu (jeho chromozomální výbavy). Toto vyšetření se provádí ideálně odběrem tzv. choriových klků placenty (CVS), pozdější alternativou je pak odběr plodové vody (AMC – amniocentéza). Tato vyšetření již chromozomální vadu jednoznačně vyloučí nebo potvrdí.

Existují i varianty neinvazivního vyšetření (tzv. NIPT), které jsou schopny nalézt některou z těchto vad s velmi vysokou přesností, avšak zatím ne ve stu procentech a nejsou schopny vyšetřit celou chromozomální výbavu plodu. Proto je jejich využití velmi omezené a v neposlední řadě také drahé.

Před všemi těmito výše zmiňovanými vyšetřeními (CVS, AMC, NIPT) je velmi vhodná a někdy nutná konzultace s genetikem. V případě potvrzení některé z vad je pak jen a jen na rodičích, zda se rozhodnou v těhotenství pokračovat, nebo zvolí jeho ukončení, které je možno v těchto případech dle platných zákonů České republiky provést nejpozději do konce 24. týdne těhotenství.

Přítomnost tatínka vítána

Přítomnost tatínka je u těchto ultrazvukových vyšetření samozřejmě vždy vítána. Zvažte však, prosím, zda je pro vás nezbytná i přítomnost vašich již narozených „ratolestí“. Z letitých zkušeností víme, že tyto malé děti ultrazvuk vůbec nezajímá. Většinou pouze pláčou, chtějí za maminkou či domů, a velmi tím stěžují soustředění vyšetřujícího lékaře, nehledě na to, že ani vy s partnerem si pak nedokážete ultrazvuk náležitě užít. Častá je také zvědavost rodičů, jaké pohlaví jejich budoucí potomek má. Právě při prvotrimestrálním screeningu se obvykle naskytne první příležitost pohlaví určit, ale plod je stále velmi malý, a tedy ne vždy je možno považovat pohlaví za jednoznačně zjistitelné. Při tomto vyšetření se také definitivně stanoví správné stáří gravidity podle přesného měření temenokostrční délky plodu.

Prvotrimestrální screeningové vyšetření není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění přímo, avšak většina zdravotních pojišťoven je zpětně po předložení dokladu o zaplacení uhradí.

2. trimestr: Podrobné vyšetření morfologie plodu

Toto vyšetření je čistě ultrazvukové a provádíme jej obvykle kolem 20. až 22. týdne gravidity. Ultrazvukové vyšetření v tomto období je zásadní, jelikož může odhalit další vrozené vady plodu, které na prvním screeningu ještě nebyly nalezitelné. Při tomto druhém „velkém ultrazvuku“ lékař podrobně vyšetří stavbu těla plodu a případné odchylky vývoje většiny vnitřních orgánů včetně srdce, zkontroluje množství plodové vody, umístění placenty a její vztah k porodním cestám. Také provede měření jednotlivých částí plodu, zda nedochází ke zpomalenému nebo naopak ke zrychlenému růstu. Na rozdíl od tzv. screeningového ultrazvukového vyšetření ve druhém trimestru, které může provést kterýkoli gynekolog a které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, je toto vyšetření daleko podrobnější a jeho pravidla jsou jasně stanovena a definována nadnárodními ultrazvukovými organizacemi, jako jsou ISUOG a Fetal Medicine Foundation, které zároveň udělují lékařům oprávnění vyšetření provádět.

Toto vyšetření však opět není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a platí totéž, co při screeningu prvotrimestrálním, s tím rozdílem, že podmínkou proplacení je navíc provedení lékařem a pracovištěm s příslušným oprávněním k tomuto vyšetření.

Vzhledem k faktu, že daleko nejčastějšími vadami jsou vady srdce, je velmi vhodné, přesto, že je srdce při tomto vyšetření také zobrazováno, provedení ultrazvukového vyšetření srdíčka na kvalitativně vyšší úrovni dětským kardiologem (tzv. FECHO), které dokáže nalézt další, méně nápadné, ale přesto velmi nebezpečné vady srdce. Proto je FECHO v rámci kliniky GYNET nabízeno všem našim těhotným klientkám.

Přítomnost tatínka u vyšetření je rovněž vítána se vším, co již bylo napsáno výše. V této fázi gravidity je pohlaví plodu v drtivé většině případů dobře viditelné a lékař ho na přání rodičů může sdělit. Poloha plodu (hlavou dolů či koncem pánevním) je naprosto nevýznamná a nikterak nesouvisí s polohou plodu za porodu.

Klinika GYNET – vše pod jednou střechou

Velkou výhodou pro těhotné klientky GYNET je soustředěnost všech těchto popsaných vyšetření na jednom pracovišti, které je pro tato vyšetření akreditováno a vybaveno potřebnými technologiemi. Nastávající maminky tak nemusejí docházet do nemocnice nebo na jiné specializované pracoviště. Tuto službu nabízíme také těhotným ženám z jiných gynekologických ambulancí, které nemají možnost vyšetření podstoupit u svých registrujících gynekologů.

Screeningová a konziliární vyšetření provádíme v našem Gynekologickém centru GYNET, Kotlářova 3199/8, Ostrava – Zábřeh. Máte-li jakékoli otázky či se chcete objednat, volejte na (+420) 590 990 450. Těšíme se na vaši návštěvu.

Podobné články

26. 3. 2024

Březen je měsíc endometriózy

18. 1. 2024

Péče o pokožku v těhotenství: Jak předejít striím a na jaké složky si dát pozor?

7. 12. 2023

Pozor na předvánoční stres v těhotenství

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

Nahoru

Upozornění

 

Vážené pacientky,

oznamujeme Vám, že jsme přestěhovali ambulanci z polikliniky Terapeut ve Výškovicích do Domu zdraví v Ostravě - Dubině na adrese Horní 266/73, Ostrava-Dubina, a to k 1.4.2023. Klinika GYNET v Ostravě - Zábřehu zůstává na adrese Kotlářova 3199/8. Za případné komplikace se omlouváme a děkujeme za pochopení.

 

ordinační doby ambulance v Orlové:

PO 15.04. MUDr. Pasnišin        07:00 - 11:00

ÚT 16.04. MUDr. Šoustková     07:00 - 12:00

ST 17.04. MUDr. Bako                08:30 - 13:00

ČT 18.04. MUDr. Konečná         08:00 - 12:00

PÁ 19.04. MUDr. Konečná         08:00 - 12:00

 

ordinační doby ambulance v Karviné:

PO 15.04. MUDR. Michejdová  08:00 - 13:00

ÚT 16.04. Přítomna pouze sestra

ST 17.04. MUDr. Kudělka         07:00 - 11:00

ČT 18.04. MUDr. Banasinská  12:00 - 16:00

PÁ 19.04. Přítomna pouze sestra

 

V akutních případech, prosím, kontaktujte naši kliniku GYNET v Ostravě - Zábřehu (tel.: 731 446 885, 590 990 450), ambulanci v Orlové (tel.: 605 279 527, 596 512 127) nebo ambulanci v Karviné (tel.: 737 811 005, 596 380 636). Další kontakty naleznete na www.gynet.cz.

 

Děkujeme za pochopení

Tým GYNET

 

Zavřít