Neberme na lehkou váhu rakovinu prsu
Rakovina prsu je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. Jen v České republice si tuto diagnózu každoročně vyslechne až 6000 žen. Pokud je ale onemocnění zachyceno včas, šance na vyléčení je vysoká, v předrakovinném stádiu téměř stoprocentní. Proto hraje tak důležitou roli prevence. V čem spočívá? A kdy raději vyhledat lékaře okamžitě? V souvislosti s Mezinárodním dnem boje proti rakovině prsu, který připadá na 15. 10. vám to nejdůležitější shrnujeme do článku.
Rizikové faktory
Velkou roli hraje genetika. Pokud se tedy rakovina prsu ve vaší rodině už objevila, máte až dvakrát vyšší šanci, že také onemocníte. Dále je to menstruace před 12. rokem věku, pozdní menopauza, bezdětnost nebo nadváha, která souvisí s konzumací velkého množství tuků a také alkoholu. Riziko vzniku onemocnění pochopitelně stoupá s věkem, ale v posledních letech přibývá i případů u velmi mladých žen do 30 let.
Zdravý životní styl a pravidelné samovyšetřování
Stejně jako u většiny nádorových onemocnění snížíte riziko vzniku rakoviny prsu primární prevencí, tedy vyváženou stravou a pravidelným pohybem. Odborníci doporučuji omezit tučná jídla, alkohol a kouření a ideálně poprvé otěhotnět do 30. roku věku. Stejně důležitá je ale i sekundární prevence, což znamená, že si budete prsa pravidelně kontrolovat sama, a to vizuálně i pohmatem, nejlépe v období po menstruaci. A zároveň minimálně jednou ročně navštívíte svého gynekologa.
Patologické projevy
Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, měla byste zpozornět a objednat se na gynekologii okamžitě. Nemusí jít o nic vážného, ale vždy je nutné tuto možnost vyloučit. Jde především o změnu barvy bradavky, výtok z prsou, bulku nebo bolest, která může být jen občasná.
Preventivní prohlídky na gynekologii
Na kontrole vám lékař vyšetří prsa pohledem s pohmatem a doporučil další postup. Pacientkám nad 45 let vypíše žádanku na preventivní screening, který každé dva roky hradí pojišťovna. Pro mladší ženy je vhodné vyšetření ultrazvukem a přistupuje se k němu zejména při podezření na předrakovinové stádium nebo začínající onemocnění. Dále hraje roli i dědičnost, která je jedním z rizikových faktorů.
Sonografie (ultrazvuk)
U mladých žen (do 40 let) se nejprve přistupuje k ultrazvukovému vyšetření. Teprve, pokud ukáže nejednoznačné výsledky, přichází na řadu mamograf. Většinou je ale sonografie dostačující, protože mladé ženy mají dostatečně silnou mléčnou žlázu a případná nádorová ložiska jsou na ultrazvuku vidět.
Vyšetření trvá jen několik minut a je zcela bezbolestné. Lékař používá speciální vodivý gel a ultrazvukovou sondu a pacientka po celou dobu pohodlně leží na zádech. Výsledky se dozví okamžitě.
Mamografie
Mamografické vyšetření mohou provádět jen akreditovaná screeningová centra, výběr konkrétního pracoviště doporučujeme konzultovat s vaším gynekologem. Samotný mamograf pak funguje jako slabý rentgen, vyšetření probíhá ve stoje a prsa jsou při něm stlačena. Některé pacientky si tedy stěžují na nepříjemné pocity, ale i v tomto případě je během několika minut hotovo. Jen na výsledky si počkáte přibližně 10 dní.