Nepřítomnost či vynechání menstruace (amenorea)
Vynechání menstruace (z jiného důvodu, než je těhotenství – proto je důležité si při zpoždění menstruačního krvácení nejprve udělat těhotenský test) může mít spoustu příčin a určitě není důvodem k panice. Často je způsobeno jen změnou životního stylu nebo nadměrnou psychickou či fyzickou zátěží. Pokud se ale nedostaví 2 a více cyklů v řadě, doporučujeme navštívit gynekologa, který stanoví diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.
Primární amenorea
Amenoreu dělíme na primární a sekundární. První případ se týká dívek, kterým se menstruace nedostavila do ukončeného 15. roku věku. To může být způsobeno například nedostatečně vyvinutou dělohou, nefunkčními vaječníky (což se děje například u chromozomálních poruch) nebo nějakou jinou hormonální poruchou.
Sekundární amenorea a její příčiny
U žen, které už měly normální cyklus, mluvíme o tzv. sekundární amenoree.
Menstruace se nemusí dostavit z přirozených důvodů, jako je těhotenství a kojení nebo menopauza. Mnohdy ale amenorea značí hormonální nerovnováhu, která může být spojena i s nesprávnou funkcí štítné žlázy. K dalším příčinám patří úbytek nebo nárůst tělesné hmotnosti, změna stravy, fyzická námaha nebo nadměrný stres. A zapomenout nesmíme ani na systémová onemocnění, především diabetes mellitus.
Vzácně je nepřítomnost menstruace spojená s cystou nebo nádorem na vaječníku či s nádorem hypofýzy. Případně se vyskytuje po traumatickém poškození děložní sliznice, kdy po kyretáži (výškrabu děložní sliznice) vzniknou srůsty, ale tento jev je opravdu velmi výjimečný. Mnohem častěji se setkáváme s amenoreou po vysazení hormonální antikoncepce. U některých žen zkrátka trvá, než se menstruační cyklus vrátí do normálu. Vždy ale doporučujeme konzultaci na gynekologii.
Kdo patří do rizikové skupiny?
S amenoreou se setkáváme mnohdy u sportovkyň a žen, které mají nadměrnou fyzickou zátěž nebo drží drastické diety. Určitě nemusí jít jen o pacientky s anorexií nebo bulimií, i u štíhlých žen s normálním BMI (někdy si ženy připadají štíhlé, a přitom mají podváhu) někdy stačí nevyvážená dieta nebo přechod na vegetariánskou stravu a menstruace se nedostaví. Na druhou stranu se tento problém nevyhýbá ani ženám s nadváhou. A pozor, amenoreu mohou způsobovat i některé léky nebo hormonální antikoncepce. U některých typů nitroděložních tělísek může být dlouhodobá amenorea i příjemným benefitem.
Diagnostika
Nejprve je potřeba absolvovat vyšetření na gynekologii, které může být v těchto případech spojeno s provedením hormonálních testů či odběrem hormonálního profilu.
Pokud se nepodaří příčinu odhalit, spolupracuje gynekolog s odborníky z endokrinologie, diabetologie a dalších oborů. Tak jako u jiných stavů platí, že kromě léčby je velmi důležité vyhledání příčiny obtíží.