Oddálení menstruace kvůli dovolené: Jak na to, když (ne)berete antikoncepci?
Termín vytoužené dovolené se konečně blíží a vy se už nemůžete dočkat. Tedy jen do té doby, než zjistíte, že se stejně rychle blíží i další menstruace. Zákon schválnosti zkrátka funguje. Ještě, že dnes existuje spousta možností, jak situaci řešit. Lékaři se samozřejmě přiklánějí k tabletám, ale najdou se i přírodní cesty. Čemu dát přednost a jak je to s nežádoucími účinky?
Monofázická hormonální antikoncepce
Pokud se chráníte běžnou monofázickou antikoncepcí, nemusíte ani navštěvovat svého gynekologa. Stačí po dobrání jednoho platíčka načnout další, a menstruaci tak automaticky oddálit. Pozor ale na to, jestli nemáte předepsanou trifázickou antikoncepci. Takové tabletky nemůžete brát déle než 21 dní v kuse, protože obsahují různé hladiny hormonů.
Norethisteron nebo Orgametril
Ženy, které hormonální antikoncepcí neberou, musí s předstihem zajít na gynekologii, aby jim lékař předepsal speciální tablety na oddálení. Nejčastěji se používá Norethisteron či Orgametril. Zkonzultuje s vámi také správné dávkování a poradí, kdy si vzít první tabletku. Většinou to ale bývá pět dní před plánovaným začátkem menstruace.
Oba léky samozřejmě mohou mít nežádoucí účinky. Většina žen žádné obtíže nepociťuje. Jestli ale trpíte na gynekologické problémy nebo se snažíte otěhotnět, může se během doby původní menstruace dostavit nervozita, nevolnost, pocit nafouklého břicha nebo i bolest v podbřišku. A výjimečně dochází také k narušení pravidelného cyklu. Obvykle se ale vše srovná během několika měsíců.
Přírodní prostředky
I když jsou lékaři k zaručeným babským radám poměrně skeptičtí, spousta žen na ně nedá dopustit ani v 21. století. Téměř za zázrak v tomto ohledu považují citronovou šťávu, dále pak kontryhelový čaj nebo odvar z kopřiv. Je pravda, že dostatek vitamínu C by měl snižovat intenzitu krvácení a napomáhat bezproblémovému průběhu menstruace, ale jako prostředek k oddálení funguje jen u někoho.
(Probiotické) tampony
Pro ženy se slabou a nebolestivou menstruací je mnohdy jednodušší zvládnout dva nebo tři dny bez koupání, než zbytečně narušovat hormonální rovnováhu. Klasické tampony k moři gynekologové příliš nedoporučují kvůli možnosti zanesení infekce. Nyní ale existují i speciální tampony napuštěné vazelínou (tukem) nebo takzvané probiotické tampony. Oba typy mají šíření případného zánětu zabránit a probiotická varianta navíc funguje i jako prevence vaginální mykózy, se kterou má zkušenost až 75 procent žen.