Prevence rakoviny prsu: Odhoďte stud a nechte se vyšetřit
Vzniku rakoviny prsu nelze zabránit, ale při včasné diagnostice ji lze zcela vyléčit. Netřeba připomínat, že prevence je zcela zásadní. Co vše můžete pro svá zdravá prsa udělat?
Říjen je tradičně měsícem, kdy si připomínáme důležitost prevence rakoviny prsu, jeho symbolem je růžová barva. Za Světový den boje proti rakovině prsu je pak označován 15. říjen. Nejen v říjnu by pak všechny ženy od mladistvého až po seniorský věk měly myslet na následující…
Samovyšetření prsou
Mezi základy prevence patří samovyšetření prsou. Když ne denně, alespoň jednou za čas by každá dívka a žena měla prohmatávat svá prsa, krouživými pohyby prstů a mírným tlakem „prohledat“ okolí bradavek, a to v poloze vleže i vestoje před zrcadlem se zdviženou rukou, a v případě nálezu jakéhokoli útvaru připomínajícího bulku neprodleně kontaktovat svého gynekologa a objednat se na vyšetření. Mezi alarmující příznaky patří tzv. pomerančová kůže v oblasti prsou, vyrážka nebo zarudnutí bradavky, vpáčená bradavka nebo tvorba žil.
Preventivní vyšetření u gynekologa
Velmi důležité jsou pravidelné prohlídky u gynekologa jednou ročně. Zvlášť pokud máte rakovinu prsu v rodině nebo patříte mezi rizikové pacientky, gynekolog bude stav vašich prsou sledovat.
Ultrazvuk
Mladé dívky a ženy do 40 let jsou v případě podezření odesílány na ultrazvukové (sonografické) vyšetření prsou, které ukáže strukturu prsou a může odhalit prsní karcinom, cysty nebo jiné rukou nehmatatelné útvary. Vyšetření probíhá vleže na zádech a je zcela bezbolestné.
Mamograf
S přibývajícím věkem dochází ke změně struktury tkáně prsou, a proto je ženám nad 45 let preventivně doporučován tzv. mamograf. Jeho cílem je včasný záchyt menších zhoubných nádorů. Mamografické vyšetření probíhá vestoje, dochází při něm ke stlačení prsou, což může být nepříjemné, nikoli však bolestivé.
Obě vyšetření, ultrazvuk i mamograf, jsou hrazená z veřejného zdravotního pojištění, pokud na ně máte doporučení od svého gynekologa z důvodu podezření na možné změny v tkáni prsu nebo rodinné anamnézy. Podstoupit je však můžete i sama bez doporučení gynekologa jako samoplátce v jednom z akreditovaných mamografických center. Většina zdravotních pojišťoven vám na preventivní vyšetření karcinomu prsu přispěje, například VZP přispívá svým klientkám ve věku 18-45 let částkou 500 Kč. Ženy starší 45 let mají pojišťovnami automaticky hrazený mamograf jednou za dva roky a na místě nic nedoplácí.
Rizikové faktory rakoviny prsu
Nejvíce ohrožené karcinomem prsu jsou ženy starší 40 let, obzvlášť ženy obézní, kuřačky a ty žijící nezdravým životním stylem. Svou roli hraje i dědičnost. Většinu typů rakoviny prsu lze úspěšně léčit, pokud jsou zachyceny včas. Myslete, prosím, na své zdraví. Odhoďte stud a nechte se včas vyšetřit. Lékaři našeho gynekologického centra Gynet jsou připraveni zodpovědět všechny vaše otázky a společně s vámi najít to nejlepší řešení. Máme 5 pracovišť v Moravskoslezském kraji, všechny kontakty najdete zde: Gynet – Gynekologické centrum Ostrava.