Vakcíny proti HPV pro holky i kluky bez doplatku
Od 1. 1. 2022 jsou všechny 3 vakcíny proti HPV pro dívky i chlapce ve věku 13 let plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Podmínkou je, že 1. dávka vakcíny musí být dítěti aplikována ve věku 13 let (tedy v období 13 let + 364 dní). Vakcíny poskytují širokou ochranu až proti 9 typům HPV.
Co je HPV?
HPV jsou lidské papilomaviry, které se přenášejí především pohlavním stykem, ale také z rukou či úst na pohlavní orgány. Celkem je známo asi 150 druhů HPV virů, přibližně 40 z nich napadá genitální oblast. Onemocnění způsobené infekcí se rozvíjí postupně, během měsíců a let, a může vést až ke vzniku rakoviny děložního hrdla, řitního otvoru, vulvy, pochvy, penisu či části hltanu. HPV viry stojí také za vznikem dalšího onemocnění – genitálních bradavic (kondylomata), které postihují ve stejné míře muže i ženy. HPV je v současnosti nejrozšířenější sexuálně přenosnou infekcí a očkování je nejúčinnější a nejefektivnější prevencí.
Kdy se nechat očkovat?
Protože nejčastěji dochází k přenosu lidského papilomaviru během intimního styku, očkování je ideální ještě před zahájením pohlavního života. V ČR se proto doporučuje všem dětem ve věku 13 let, a to nejen dívkám, ale také chlapcům, kteří mohou být rovněž ohroženi vznikem karcinomu (například penisu) nebo se mohou stát přenašeči a v budoucnu nakazit své partnerky. Ve věku 13 let je očkování plně hrazeno ze zdravotního pojištění, nechat se naočkovat však mohou i starší děti a dospělí, a to jako samoplátci. Očkování dětí probíhá v ordinacích pediatrů.
Jaké je riziko?
S HPV infekcí se během života setká až 80 % sexuálně aktivních osob, přičemž nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18-25 let. Průměrně se v České republice objeví nádorové onemocnění asociované s HPV virem u 2 440 osob ročně (z toho je téměř 900 mužů).
Nechte své děti očkovat, chraňte jejich zdraví a zdraví ostatních.