1. trimestrální screening
První z testů, který dokáže odhalit vrozené vývojové vady plodu v raném stádium těhotenství.
Prvotrimestrální screening genetických vad plodu se provádí v 11. až 14. týdnu gravidity
Díky němu se můžeme zjistit případnou vadu plodu na chromosomálním podkladě, ale také některé další vrozené vývojové vady. Pomocí ultrazvuku a odběru krve se dozvíte výsledky během jednoho dne (příp. pár dní).
Prvotrimestrální screening, který se může provádět už ve 3. měsíci (10. týdnu) těhotenství, je novou a šetrnou metodou, která nahrazuje tzv. triple test , kde často hrozí falešně pozitivní výsledek možné genetické vady plodu a zbytečná indikace k amniocentéze ( odběru plodové vody ). Je znám také pod zkratkou NT screening a zaměřuje se hlavně na odhalení Downova syndromu a dalších vrozených vad jako je Edwardsův či Patauův syndrom.
V ČR jej provádějí jen akreditovaná a specializovaná pracoviště.
Jak probíhá prvotrimestrální screening?
Prvotrimestrální screening je vlastně kombinací vyšetření krve matky a podrobného ultrazvukového vyšetření plodu, která jsou vyhodnocena speciálním počítačovým programem. Zároveň tento program dokáže vypočítat riziko pro těhotnou ženu i plod tím, že bere v úvahu tři hlavní faktory – věk nastávající maminky, výsledky z vyšetření její krve a vyšetření plodu ultrazvukem ve 12. a 14. týdnu gravidity. Tím lze vyloučit až 90 % závažných vrozených a vývojových vad.
Výhody screeningu
Vzhledem k tomu, že jej lze bezpečně provádět už na počátku těhotenství, má žena ještě čas jít na včasný potrat, pokud se prokáže vážná vada plodu, pokud se takto rozhodne. Na rozdíl od triple testů, má tato nová metoda až 95% spolehlivost a není zde takové riziko falešně pozitivního výsledku.
Další výhodou je rychlé zjištění výsledků.
Tato metoda je nezatěžující, bezpečná, komplexní a spolehlivá a významně snižuje počet prováděných invazivních vyšetření – odběru plodové vody.